Grybelinės ligos

Grybelinės ligos – tai ligos, kurias sukelia įvairūs patogeniniai grybeliai, kitaip dar vadinami dermofitais. Grybelinėmis ligomis sergama nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Pagrindiniai odos grybelinės ligos simptomai:

  • rausvos ryškių ribų dėmės ant odos;
  • gilios ir kietos pūslelės ant odos;
  • odos pūliavimai;
  • odos įtrūkimai;
  • odos pleiskanojimas;
  • odos šlapiavimas;
  • odos niežulys.

Odos grybelinėmis ligomis galima užsikrėsti nuo sergančio žmogaus arba gyvūno. Dažniausiai tam įtakos turi ir sisteminės ligos, gausus prakaitavimas, ichtiozė, kolagenozės, antibiotikų bei chemoterapinių vaistų vartojimas. Prie ligos atsiradimo prisideda ir sintetiniai, ankšti rūbai, avalynė, kontaktas su sergančiaisiais žmonėmis. Itin didelė rizika užsikrėsti yra lankymasis įvairiuose viešuose baseinuose ar pirtyse.

Odos grybelinės ligos pasireiškia įvairiose kūno vietose ir joms būdinga:

Plaukuotoje galvos dalyje:

  1. išplikę, apvalūs odos židiniai;
  2. pleiskanoti odos židiniai;
  3. paraudę odos židiniai;
  4. židinių srityse aplūžinėję plaukai.

Tarpupirščiai:

  1. židinio vietoje stebimos pleiskanos;
  2. paraudimas;
  3. šlapiavimas;
  4. pustulės;
  5. šašeliai;
  6. mazgeliai.

Raukšlės (dažniausiai kirkšnyse):

  1. griežtų ribų židiniai;
  2. pleiskanojantys židiniai;
  3. plintantys į šonus bėrimai.

Kūno odoje, kuomet dažniausiai pažeidžiamos kojos ir rankos:

  1. būdingi įvairios formos, griežtų ribų bei riboti smulkiomis papulėmis, pleiskanojantys židiniai;
  2. grybeliniai židiniai gali būti nuo 5 cm. dydžio ir didesni;
  3. pažeistos vietos kraštai pakilę;
  4. židinio vietoje sumažėjusi vidurinės dalies pigmentacija.

Grybelinėms odos ligoms priskiriamas ir rankų nagų bei kojų nagų grybelis, kuomet nagai genda iš šono ar krašto. Gelsvos arba baltos išilginės juostos praneša apie progresuojantį grybelį. Jam plintant, šios juostos gali išsitęsti per visą nago ilgį. Turint grybelį, nagai suplonėja, atšoka nuo kojos ar rankos nago guolio. Kai kada nago plokštelė gali ir sustorėti, po ja ima kauptis raginė masė ir dėl to nago plokštelė pradeda trupėti. Nagų grybelis pavojingas tuo, kad iš kojų nagų, padų gali plisti į rankų nagus, plaštakas.

Nuo pat tos akimirkos, kai užsikrečiama odos grybeliu, jo negydant, jis ima greitai progresuoti. To pasekmė: dažniausiai pėdose prasidedanti antrinė infekcija. Tada supūliavę židiniai sudžiūsta į pūlingus šašus ir kyla rizika išsivystyti:

  • tromboflebitui;
  • rožei;
  • limfadenitui;
  • limfangitui.

Grybeliui progresuojant, odos pažeidimai plinta. Tuomet formuojasi gilūs odos pažeidimai. Dažniausiai odos ir nagų grybelio gydymui skiriami specialūs medikamentai, reikalinga griežta priežiūra ir dezinekcija bei lazerinis gydymas.

Nepastebimai besivystančių ligų įspėjamieji ženklai gali atsispindėti naguose ir odoje, todėl ypač svarbu kreiptis į gydytoją dėl tinkamo gydymo paskyrimo. Tik tinkamas odos grybelio gydymas gali užkirsti kelią ligai ir jos progresavimui.