Kineziterapija sergant cukriniu diabetu

Cukrinis diabetas (cukraligė) – tai sutrikimų kompleksas, kuriuos sukelia pakitęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę (cukrų). Sergant cukriniu diabetu visais atvejais pasireiškia insulino trūkumas.

Serga dažniausiai vyresni žmonės, dažnai nutukę, valgo daug net ir naktį. Taip pat asmenims, sergantiems cukriniu diabetu, pasireiškia šie simptomai:

  • troškulys;
  • odos niežėjimas;
  • pūlingos infekcijos;
  • kūno masės mažėjimas;
  • dažnas šlapinimasis bei bendras organizmo nuovargis;
  • alkio pojūtis;
  • regėjimo sutrikimai;
  • aukštas kraujo spaudimas;
  • dažnos šlapimo takų infekcijos ir kt.

Sergant I laipsnio cukriniu diabetu būdingi greitai ryškėjantys simptomai. Dažniausiai pacientą pradeda troškinti ir troškulys vis stiprėja. Taip pat sergantysis ima gausiai šlapintis. Kraujyje ir šlapime gausėja cukraus. Sunkesniais atvejais pacientą pradeda pykinti, o ligai progresuojant, gali prasidėti diabetinė koma.

II tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas profilaktinio patikrinimo metu. Ilgą laiką ligonis nejaučia jokių ligos simptomų. Ligos požymiai ryškėja palaipsniui ir negreitai. Kartais prasideda grybelinės odos ligos ir dažniausiai II tipo cukrinis diabetas išaiškėja prasidėjus vėlyvoms komplikacijoms.

Pagrindiniai kineziterapiniai tikslai ir uždaviniai – tai centrinės nervų sistemos normalizavimas, kraujotakos ir kvėpavimo sistemos gerinimas, virškinamojo trakto veiklos, adaptacijos fiziniam krūviui gerinimas, komplikacijų vystymosi stabdymas bei organizmo stiprinimas.

Kineziterapijos nauda, užsiėmimų trukmė bei pobūdis priklauso nuo sergančiojo cukriniu diabetu sunkumo laipsnio. Esant lengvo cukrinio diabeto atvejui: pratimai taikomi visoms raumenų grupėms, taikomi ir pilnos judesio amplitudės judesiai, kineziterapinių pratimų tempas lėtas ir vidutinis. Kineziterapinė progresija – sudėtingesni koordinacijos pratimai, pratimai su įvairiais įrankiais. Kineziterapijos pratimų trukmė 30 – 40 min. Esant vidutinio cukrini diabeto atvejui: taikomi vidutinio intensyvumo fiziniai pratimai, kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimai. Kineziterapijos pratimų trukmė 15 – 20 min. Pratimai taikomi visoms raumenų grupėms. Pilnos judesio amplitudės judesiai. Tempas lėtas ir vidutinis. Esant sunkaus cukrinio diabeto atvejui: kineziterapija skiriama atsižvelgus į paciento būklę, stengiamasi palaipsniui didinti fizinį krūvį, užkirsti kelią komplikacijoms. Pirmiausia, taikomi pratimai mažoms ir vidutinėms raumenų grupėms, o pratimai stambioms raumenų grupėms pradedami pamažu ir tiksliai dozuojant fizinį paciento krūvį. Kiekvieno kineziterapinio užsiėmimo metu nuolat stebima paciento organizmo reakciją į fizinį krūvį. Pacientams kineziterapija taikoma atsižvelgiant ir į kitas turimas ligas, kurioms įtaką daro cuktinis diabetas: aterosklerozė, hipertenzija, artritas, akių pažeidimai bei kojų pažeidimai.

Taigi, labai svarbu yra laiku diagnozuoti cukrinį diabetą ir svarbu neužmiršti, kad svarbiausi profilaktikos veiksniai yra racionali mityba, kūno masės normalizavimas bei fizinis aktyvumas.