Kineziterapija sergant nutukimu

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, sergančiųjų neinfekcinėmis lėtinėmis ligomis, t.y. nutukimu, podagra ir kt. vis daugėja, todėl labai svarbu ne tik gerinti mitybą, bet ir aktyviai judėti. Aktyvus judėjimas, sureguliuota mityba bei kineziterapija padeda sumažinti ar net įveikti šią problemą.

Nutukimas – tai sindromas, sukeltas persivalgymo. Nutukimas sukelia pavojų sveikatai. Žmonės labiausiai nutunka valgant daug ir itin riebaus bei saldaus maisto. Taip pat su nutukimu susiduria ir tie žmonės, kurie mažai juda, nėra aktyvūs. Pagrindiniai nutukimo simptomai:

  • greitas nuovargis;
  • per didelis kūno svoris;
  • kūno masės indeksas daugiau nei 30;
  • dusulys fizinio krūvio metu.

Nutukimui dažniausiai daro įtaką genetinės priežastys, fiziologiniai veiksniai, gyvenimo būdas. Ypač persivalgymas ir mažas fizinis aktyvumas. Taip pat ir psichologinės, ideopatinės priežastys. Nutukimas gali atsirasti ir sergant tokiomis ligomis, kaip hiperhidrozė, kuomet skydliaukė gamina per mažai hormonų ir Insulinoma, kai kasoje esantis auglys gamina per daug insulino ir kraujyje mažėja gliukozės kiekis arba tai lemia įvairios traumos, ribojančios judėjimą ir kt.

Kineziterapinių pratimų metu svariausias tikslas yra medžiagų apykaitos didinimas atliekant jėgos treniruotes (pratimai su pasipriešinimu ir pan.). Taip pat kraujotakos bei kvėpavimo gerinimas ir virškinamojo trakto veiklos reguliavimas, atliekant kvėpavimo ir dinaminius pratimus. Žinoma, ir pilvo presą stiprinantys pratimai bei adaptacijos fiziniam krūviui ir bendro darbingumo didinimas. Dažniausiai kineziterapija trunka 45 – 60 min. Kineziterapiniai užsiėmimai skiriami individualiai kiekvienam pacientui pagal nutukimo laipsnį.

Kineziterapinių užsiėmimų metu taikomi pratimai stambioms raumenų grupėms. Judesiai atliekami didele amplitude. Bendrieji lavinimo pratimai keičiami su gilaus kvėpavimo pratimais. Pratimai atliekami su kamuoliais, lazdomis, svoriais bei kitomis priemonėmis. Taikomi pratimai ir pilvo presui bei dozuotai didinamas fizinis krūvis. Dirbant su vaikais galimi judrūs žaidimai.

Taisyklingai dozuojant fizinį krūvį ir reguliariai atliekant pratimus:

  • reguliuojama medžiagų apykaita;
  • aktyvinamas nervinis ir humoralinis poveikis;
  • gerėja audinių mityba, širdies ir kraujagyslių sistemos veikla;
  • ištvermės pratimų metu sunaudojama daugiau angliavandenių ir riebalų;
  • dėl teigiamo emocinio poveikio gerėja vidaus sekrecijos liaukų veikla.

Nutukimo gydymui taikoma ilgalaikė kineziterapija. Greitas svorio metimas yra nesėkmingas dėl psichologinių ir fiziologinių priežasčių, nes svoris vėl grįžta į pradinę padėtį ir visas darbas bei įdėtos paciento pastangos tampa bevaisės. Taigi, norint įveikti nutukimą, reikia sureguliuoti mitybą ir, žinoma, aktyviai judėti.