Pažastų prakaitavimas

Visiems žinoma, kad prakaitavimas – tai natūralus organizmo procesas, kurio metu skysčiai iš organizmo pašalinami per prakaito liaukas, esančias mūsų odoje. Tačiau, kas paskatina gausų pažastų prakaitavimą ir kaip jo išvengti, žino ne visi.

Turbūt daugelis iš mūsų esame atsidūrę nemalonioje situacijoje, kuomet ne tik pastebime kito asmens tamsias prakaito dėmes ant rūbų pažastų srityje, bet ir pajuntame nemalonų kvapą (ypač keliaujant sausakimšame viešajame transporte). O neretai ir patiems taip nutinka – dažniausiai vasarą. Todėl iškyla klausimas, kas daro įtaką ir kaip sumažinti pažastų prakaitavimą?

Pagrindinės prakaito atsiradimo priežastys – intensyvus fizinis krūvis, emocinis stresas, nuolatinė įtampa. Taip pat įtakos turi vartojami vaistai, ligos, alkoholis ir net aštrus maistas.

Yra skiriamos dvi prakaitavimo rūšys:

  1. Pirminis prakaitavimas (be priežasties) gali būti židininis bei generalizuotas. Židininio metu stipriai drėgsta pėdos, delnai, veidas, pažastys (kuri nors viena minėtų vietų arba kelios). Generalizuoto metu gausiai prakaituoti ima visas kūnas.
  2. Antrinis prakaitavimas visada turi priežastį. Šis prakaitavimas gali būti onkologinės, neurologinės ar infekcinės ligos pasekmė. Taip pat gali būti kaltas tam tikrų vaistų vartojimas. Išsiaiškinti tikslią priežastį galima tik nuosekliai išsityrus ir atlikus visus specialius testus.

Žmogus turi apie 2 – 4 milijonus prakaito liaukų, o viename kvadratiniame delno centimetre yra apie 300 prakaito liaukučių, nugaros odos plote – 50 prakaito liaukų. Pažastys išskiria tik apie vieną procentą prakaito, tačiau pažastyse ir kituose plaukuotuose plotuose yra daug apokrininių liaukų. Šios liaukos atsiveria į plaukų folikulus. Jų gaminamas prakaitas yra tirštesnis, jis palieka gelsvų dėmių ant drabužių, nes sudėtyje yra baltymų ir riebalų rūgščių.

Sveikas žmogus išskiria nuo 400 iki 600 mililitrų prakaito per parą. Esant sveikatos sutrikimams ar veikiant neigiamiems aplinkos faktoriams, žmogus per parą gali išprakaituoti net 5 – 12 litrų prakaito. Prakaito sudėtyje yra ~ 98 proc. vandens ir ~ 2 proc. druskų, azotinių medžiagų. Taip pat čia randama kai kurių aminorūgščių, riebalų rūgščių, cholesterolio, vitaminų, eterinių rūgščių, steroidinių hormonų ir gliukozės.

Pagrindinė prakaito funkcija yra saugoti kūną nuo perkaitimo. Esant karštoje aplinkoje prakaitavimas atlieka termoreguliacinę funkciją. Žmogaus oda yra svarbus šalinimo organas, kadangi prakaituojant iš organizmo pašalinami šlakai.

Nemalonus kvapas pažastyse gali būti gydomas anticholinerginiais vaistais ir klonidais. Taip pat antiperspirantais. Pažastų prakaitavimo gydyme taip pat naudojamas botulino toksinas. Jis veiksmingai sumažina prakaitavimą, blokuojant acetilcholiną.

Pažastų prakaitavimui gydyti skirta ir jonoforezė. Neskausmingos bei efektyvios procedūros metu naudojama speciali įranga, kuri generuoja žemos įtampos elektros srovę, slopindama prakaito liaukų veiklą.

Gausiai prakaituojant ir turint jautrią odą, galimi įklotai pažastims. Įklotai nuo prakaito padeda apsisaugoti ne tik nuo gausaus prakaito, bet ir dėmių ant rūbų.

Jeigu pastebėjote, kad gausiai prakaituojate ir jus vargina nemalonus kvapas, sklindantis iš pažastų, pavargote nuo nuolatinių dėmių ant rūbų ar dažno jų skalbimo, o jūsų naudojamos priemonės neveiksmingos, būtina kreiptis į gydytoją specialistą, kuris paskirs jums patį tinkamiausią ir efektyviausią gydymą.