Spuogų naikinimo būdai

Sakoma, kad nelaimės, o ir spuogai, po vieną nevaikšto. Jeigu jau koks ir atsirado ant kaktos, žiūrėk, kitas pasirodė ant kaklo, trečias – ant kaktos, dar vienas – ant nugaros. Kaip panaikinti spuogus ir kokie būdai, priemonės yra tinkamiausios?

Brendimo spuogus pradedama gydyti vietiniais preparatais ir priemonėmis. Paprastai skiriama antibakteriniu bei komedolitiniu poveikiu pasižyminčių vaistų, spiritinių tirpalų, losjonų, gelių ar kremų, kurie tepami ant veido, ant nugaros ir kitose kūno vietose, kurias kankina spuogai. Jei gydant namuose spuogų išbertas odos vietas (vietiškai) po 4 – 8 savaičių nepavyksta atsikratyti spuogų, gydymas turi būti keičiamas. Vietiniam spuogų naikinimui vartojamas benzoilperoksidas, eritromicinas, klindamicinas, tetraciklinas, tretinoinas bei azelaino rūgštis. Gerų rezultatų gaunama probleminėse zonose vartojant klindamicino spiritino tirpalą ar losjoną. Šio preparato spiritinis tirpalas geriau tinka jauniems žmonėms, kurių oda riebi. O esant mišriai ar linkusiai į sausumą odai klindamicino losjonas patariamas labiau. Kai spuogai neišgydomi vietiškai vartojamais vaistais ar pasireiškia vidutinėmis ir sunkiomis formomis, tikslingas sisteminis gydymas antibiotikais. Gali būti taikomi trumpalaikiai, pertraukiamieji antibiotikų kursai po 2 – 3 savaites bei ilgalaikiai kursai iki 3 mėnesių trukmės. Sisteminiam gydymui vartojami tetraciklino grupės preparatai, nes jie yra be antibakterinio poveikio ir slopina uždegimą. Vartojant teraciklino grupės vaistus, padidėja jautrumas saulei ir galimos fotosensibilizacijos reakcijos. Todėl vasarą jų vartoti nerekomenduojama.

Ne tik antibiotikiai, vitaminai, ar kitos tabletės naikina spuogus, bet yra ir natūralių bei liaudiškų priemonių nuo spuogų. Pateikiame keletą patarimų:

  • Ryte veidą prauskite šaltu virintu vandeniu, nuvalykite odą švelniu losjonu, nusiprauskite prausimosi želė ar specialiu muilu. Priemonių sudėtyje turi nebūti šarmo, sieros, mentolio, pieno rūgšties. Tinka dezinfekuojamasis muilas, naikinantis ant odos esančias bakterijas.
  • Patartina kartais veidą nusiprausti ramunėlių arba medetkų nuoviru. Tik po to odą patepkite dezinfekuojamuoju losjonu ir drėkinamuoju bei uždegimą mažinančiu kremu.
  • Verta naudoti kremus, kurie skatina odos sluoksniavimąsi. Jie neleidžia susidaryti juodiesiems spuogams (kamedonams).
  • Spuoguotos odos priežiūrai taip pat rekomenduojamos kosmetinės priemonės, kurių sudėtyje yra vaisių rūgščių, pavyzdžiui, alfa hidroksi, vitamino C.
  • Spuoguotai odai būtina rinktis tik kokybiškas priemones. Atkreipkite dėmesį į tai, ar nėra pasibaigęs produkto galiojimo laikas. Atidžiai perskaitykite produkto sudėtį: pasidomėkite, ar nėra jame cheminių priedų, galinčių sukelti alergiją ir pabloginti jūsų odos būklę dar labiau.
  • Iškilusius spuogus galima patepti arbatmedžio aliejumi.
  • Riebią spuoguotą odą periodiškai reikia valyti. Šią procedūrą geriausia patikėti profesionalui gydytojui dermatologui.
  • Jei ligos forma sunkesnė ir išorinio gydymo nepakanka, skiriamas medikamentinis gydymas.
  • Dermatologijos klinikose atliekamos ir procedūros su glikolio rūgštimi. Jas reikėtų atlikti du kartus per mėnesį (iš viso reikėtų atlikti 6–8 procedūras). Tuo pačiu metu namuose naudokite veido prausiklį ir kremą, kurių sudėtyje yra minėtųjų rūgščių.
  • Norintiems išvengti spuogų rekomenduojama pakoreguoti savo mitybą: valgyti daugiau žalių daržovių, kasdien išgerti po 2 stiklines morkų sulčių, vengti kepto bei riebaus maisto.
  • Jokiu būdu nespauskite spuogų patys, nenaudokite riebios kosmetikos ar aliejinio makiažo.

Taip pat yra įvairiausių rekomenduojamų gydomųjų naminių kaukių, tokių kaip: morkų kaukė, agurkų kaukė, juodosios arbatos, česnakų, svarainių bei kitų kaukių, tačiau atsiradus spuogams ir svarstant, kaip atsikratyti spuogų, nereikėtų skubėti rinktis liaudies medicinos metodų. Pirmiausia, reikėtų kreiptis į gydytoją specialistą, kuris rekomenduos patį tinkamiausią gydymą ir, tik įvertinus Jūsų odos tipą bei spuoguotumą, medikas nustatys, ar Jums tinka įvairios kaukės, bei būtinai paskirs gydymą pagal Jūsų odos tipą kaukėmis ar kitomis priemonėmis.