Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu
Perkant konsultaciją internetu taikome 5% nuolaidą: rinktis paslaugas

Vilnius
+370 5 205 26 06
+370 659 57933
Klaipėda
+370 46 344343
+370 659 57976

Atopinis dermatitas

Atopinis dermatitas (AD) (sin. atopinė egzema, neurodermitas) yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdingas intensyvus niežėjimas ir bėrimai odoje. Tai viena iš labiausiai paplitusių odos ligų, kurių susirgimo atvejų vis daugėja, ypač ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Manoma, kad sergamumas AD gali siekti iki 20 proc. vaikų ir iki 3 proc. suaugusių tarpe.

Kodėl susergame atopiniu dermatitu?

Ligos atsiradimą lemia genetinis polinkis (jei šeimoje yra sergančių alerginėmis ligomis - alergine sloga, bronchine astma, atopiniu dermatitu - rizika susirgti yra didesnė); pakitęs imuninis odos atsakas į vidinius ir išorinius dirgiklius ir odos pokyčiai (įgimtas sausumas, padidėjęs jautrumas dirgikliams, susilpnėjusi apsauginė funkcija).

Aplinkos veiksnių, galinčių provokuoti bėrimus yra daug:

stresas, įvairios organizmo ligos, mikroorganizmai, dulkės, cigarečių dūmai, cheminiai dirgikliai, per aukšta ar per žema temperatūra, sausas oras, gyvūnų plaukai, plunksnos, kai kurie maisto produktai, vaistai ar kiti alergenai.

Kokie atopinio dermatito požymiai?

Pagrindinis požymis yra sausa ir pleiskanojanti oda, jos niežėjimas ir dėl kasymo atsiradę bėrimai. Bėrimų vietoje oda būna paraudusi, atsiranda jos įtrūkimų, šašelių, gali šlapiuoti. Ilgai kasant oda storėja, pleiskanoja. Kūdikiams ir mažiems vaikams bėrimai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, bet dažniausiai beria veiduką (skruostus), rankų ir kojų lenkiamuosius paviršius. Vyresniems žmonėms bėrimai linkę pasikartoti tose kūno vietose, kurios turi didžiausią kontaktą su aplinka – veidas, kaklas, plaštakos, kelių ir alkūnių linkiai.

Kaip nustatomas atopinis dermatitas?

Gydytojas diagnozę gali nustatyti apžiūrėjęs pacientą konsultacijos metu. Specifinių tyrimų, galinčių nustatyti AD nėra. Alerginiai testai yra atliekami tik įtarus, jog žmogus gali būti alergiškas kurioms nors medžiagoms.

Kaip gydomas atopinis dermatitas?

Atopinio dermatito gydymas susideda iš dviejų dalių – kasdienės odos priežiūros ir paūmėjimų gydymo vaistais. Jei bėrimų daugėja ar jie nenyksta, gydytojas gali paskirti vaistų. Lengvo AD gydymui, kai bėrimai nėra labai išplitę, gali būti skiriami tepalai su kortikosteroidais ar imunomoduliatoriais. Jei bėrimų vietoje oda šlapiuoja, yra nukasyta, skiriama dezinfekuojančių (be alkoholio) medžiagų ar tepamų, ar geriamų antibiotikų. Vidutinio sunkumo ar sunkios atopinės egzemos gydymui gali būti skiriamas gydymas šviesa (fototerapija), geriami kortikosteroidai ar kiti imunosupresiškai veikiantys vaistai.

Kaip prižiūrėti odą?

Kadangi žmonių sergančių atopine egzema, dėl paveldėtų pakitimų, oda yra sausa, ji yra daug lengviau pažeidžiama, todėl labai svarbi yra odos priežiūra. Patartina praustis švariu šiltu vandeniu, vengti karšto vandens, po kiekvieno prausimosi, per pirmas 3 minutes būtina patepti odą drėkinamaisiais kremais ar losjonais (emolientais). Emolientu būtina tepti kasdien viso kūno odą, o ne tik bėrimus. Prausdamiesi naudokite prausimosi priemones skirtas sausai odai, rekomenduojamos be muilo, kvapiųjų medžiagų ar dažiklių.

Atminkite, šią ligą galima kontroliuoti kuo daugiau apie ją sužinant, tinkamai prižiūrint odą, vengiant provokuojančių veiksnių, nuolat konsultuojantis su savo gydytoju ir laikantis jo nurodymų.

Sužinokite, kokios yra atopinio dermatito gydymo kainos.

Mūsų privalumai
  • Atopinį dermatitą gydo Dr. E. Aukštuolienė, E. Zubrickienė, R.Šidlauskienė ir M. Krivickaitė.
  • Konsultaciją pas dermatologą dėl odos ligų galite įsigyti internetu: PIRKTI KONSULTACIJĄ
  • Kodėl verta? Perkantiems konsultaciją internetu taikoma 5% nuolaida.

GALITE SUSISIEKTI SU MŪSŲ CENTRAIS:

Vilniuje Klaipėdoje

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centre yra organizuojama Egzemos mokykla. Jos tikslas - supažindinti sergančiuosius ir jų artimuosius su pagrindiniais atopinės egzemos gydymo būdais, pagilinti žinias apie ligą. Į Egzemos mokyklą galima registruotis Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro registratūroje tel.: (8 5) 265 8534, (8 5) 272 0434 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. .