Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu
Perkant konsultaciją internetu taikome 5% nuolaidą: rinktis paslaugas

Vilnius
+370 5 205 26 06
+370 659 57933
Klaipėda
+370 46 344343
+370 659 57976

Karpos

Karpos yra ganėtinai paplitęs virusinis odos susirgimas, kurį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Šis virusas pažeidžia ne tik odą, bet ir gleivines. Karpos yra pati dažniausia ŽPV infekcijos išraiška. Nustatyta apie 150 ŽPV tipų, ir kai kurie iš jų linkę pažeisti tik tam tikras kūno sritis, pvz., ŽPV 1 tipas dažniausiai sukelia padų karpas, o ŽPV 6 ir 11 tipai- lytinių organų karpas.

Dažniausiai karpos vargina vaikus ir paauglius. Be to, nustatyti tam tikri rizikos veiksniai, kurie didina tikimybę užsikrėsti karpomis. Tai būtų:
• Darbas su žalia mėsa, paukštiena, žuvimi
• Odos traumavimas (pvz., nagų kramtymas, odelės aplink nagus krapštymas)
• Hiperhidrozė
• Atopinis dermatitas
• Dalinimasis asmeninės higienos priemonėmis, rankšluosčiais
• Imunodeficitinės būklės (pvz., ŽIV infekcija, imunosupresinių vaistų vartojimas)
• Vaikščiojimas basomis pirtyse, baseinuose, sporto klube ir pan.
• Netinkamos (per ankštos, per siauros) avalynės nešiojimas
• Dažnai patiriamas stresas, įtampą keliančios situacijos

Kaip užsikrečiama žmogaus papilomos virusu? Infekcijos ypatumai.

ŽPV užsikrečiama tiesioginio kontakto būdu nuo sergančio žmogaus ar viruso nešiotojo, taip pat nuo užkrėstų daiktų (pvz., rankšluosčių). Viruso patekimą į odą palengvina smulkios (dažniausiai plika akimi nematomos) odos traumos, kiti odos apsauginio barjero defektai. Be to, žmogus gali užsikrėsti ir „pats nuo savęs“, pvz., nepastebimai traumavus kad ir mažytę karpą, virusas pasklinda po gretimas odos sritis. Tai vadinama autoinokuliacija.
ŽPV virusas pakenkia epitelio ląsteles, skatindamas jų proliferaciją - nenormalų išvešėjimą. Dėl to atsiranda būdingi ligos simptomai - kieti odos dariniai šiurkščiu paviršiumi.

Dviem trečdaliams vaikų karpos turi tendenciją išnykti savaime poros metų bėgyje. Suaugusiems tai užtrunka ilgiau, dažniausiai iki kelerių metų. Tačiau šis virusinis odos susirgimas yra linkęs atsinaujinti.

Pagrindiniai karpų tipai ir požymiai:

Paprastosios karpos - tai 2-5 mm skersmens odos spalvos ar gelsvi dariniai suragėjusiu paviršiumi, kurį pažeidus, stebimas smulkus taškinis kraujavimas (arba smulkūs juodi taškeliai). Šios karpos dažniausiai atsiranda plaštakų, delnų, kojų, pirštų srityje, apie nagus. Paprastosios karpos sudaro apie 70% visų karpų atvejų.
Padų karpos - netaisyklingi odos dariniai, šiurkščiu ir odos piešinį praradusiu paviršiumi. Susidaro tose vietose, kur didesnis mechaninis spaudimas. Šios karpos būna skausmingos, be to, kelios karpos gali susilieti į vieną darinį- mozaikinę karpą. Didelės padų karpos būna ne tik skausmingos, bet ir trukdo vaikščioti, bėgioti, užsiimti kita fizine veikla. Tokio tipo karpos sunkiausiai pasiduoda gydymui.
Plokščiosios karpos - tai  1-4 mm skersmens plokščios, ovalios, apvalios ar daugiakampės papulės lygiu paviršiumi. Jos yra kietos, gelsvos ar odos spalvos, išsidėsto linijomis nedidelių įbrėžimų vietose. Dažniausiai plokščiosios karpos būna daugybinės ir pažeidžia veidą, kaklą, rankas, riešus, kelius. Tai nėra dažnai sutinkamas karpų variantas.
Lytinių organų karpos (smailiagalės kondilomos) - traktuojamos kaip lytiškai plintanti infekcija. Dažniausiai sukelia ŽPV 6 ir 11 tipai. Būdingos tiek pavienės, tiek daugybinės karpos. Vyrams šių karpų gali atsirasti ant varpos ar kapšelio, moterims - ant didžiųjų lytinių lūpų. Kondilomų dydis svyruoja tarp 1-5 mm, tačiau pasitaiko ir didesnių, vietomis susiliejusių. Jos gali būti kietos (suragėjusios) arba minkštos, spalva taip pat varijuoja. Traumavus, būdingas kraujavimas.

Karpos gali būti klasifikuojamos ir lokalizaciją (pvz., apynagės karpos) bei morfologijos ypatumus (pvz., siūlinės karpos, mozaikinės karpos).

Kaip diagnozuojamos karpos?

Karpos diagnozuojamos gydytojo apžiūros metu, detaliai įvertinus bėrimą, odos pažeidimo tipą, būdingus darinio požymius. Kartais, itin neaiškiais atvejais norint patikslinti diagnozę, gali būti atliekama odos biopsija ir darinio histologinis ištyrimas. Tačiau dažniausiai karpų diagnostikai papildomų laboratorinių ar instrumentinių tyrimų neprireikia.

Karpų gydymas

Pagrindiniai karpų gydymo metodai yra šie:
• Medikamentinis gydymas- destrukcija rūgštimis (pvz., salicilo rūgštimi, trichloracto rūgštimi ir pan.);
• Kriodestrukcija (karpų naikinimas šaldant skystu azotu);
• Lazerinė destrukcija;
• Chirurginis karpos pašalinimas.

Nors metodų karpoms šalinti yra daug, tačiau nė vienas neapsaugo nuo karpų atsinaujinimo, kadangi pašalinama tik infekcijos išraiška, t. y. odos darinys, o virusas išlieka.
Destrukcija rūgštimis, pvz., salicilo rūgštimi, trichloracto rūgštimi ir kitais specialiais medikamentais. Minėti vaistai minkština epidermį ir stimuliuoja vietinį imuninį atsaką. Visgi medikamentinio karpų gydymo trukmė yra pati ilgiausia. Reikalingos nuolatinės vaisto aplikacijos pagal specialią schemą, tam tikrų odos priežiūros taisyklių laikymasis. Kartais tai pacientui sudaro nepatogumų, be to, vaistai turi ir nepageidaujamų reakcijų, pvz., odos sudirgimas, paraudimas ir pan.
Kriodestrukcija skystu azotu yra vienas iš dažniausių karpų gydymo metodų. Tai skausmingas metodas, todėl rekomenduojamas tik vyresniems vaikams ir suaugusiems. Procedūros metu užšaldoma ne tik karpa, bet ir nedidelis plotelis aplinkinės sveikos odos. Kriodestrukcija kartojama kas 2-3 savaites, kol karpos galutinai išnyksta. Jeigu po 6 procedūrų efekto nėra, rekomenduojama išbandyti kitą gydymo būdą. Be to, gydymas skystu azotu netinka apynagių ir pirštų karpų šalinimui. Pagrindiniai šalutiniai kriodestrukcijos reiškiniai- odos paraudimas, pūslių susiformavimas, skausmas. Be to, reikalingos pakartotinės procedūros.
Lazerinė destrukcija - tai greičiausias ir efektyviausias karpų gydymo metodas. Užtenka tik 1 procedūros, kad Jus varginančios karpos būtų sunaikintos. Procedūra atliekama vietinėje nejautroje, todėl yra neskausminga, be to, nesusidaro pūslių (priešingai negu atlikus kriodestrukciją skystu azotu). Karpos, pašalintos lazeriniu būdu, neatsinaujina, kadangi procedūros metu galima likutinio pažeisto audinio kontrolė ir pašalinimas. Atliekant lazerinį karpų šalinimą, nepažeidžiami aplinkiniai audiniai. Gijimo trukmė priklauso nuo karpos dydžio, ir sugijus dažniausiai randelio nelieka (arba jis būna labai nežymus). Lazerinė karpų destrukcija ypač tinka didelėms karpoms ir toms karpoms, kurių neveikia kiti gydymo metodai.
Chirurginis karpos pašalinimas. Nors taikant šį metodą karpa pašalinama galutinai, procedūros taikymą riboja gijimas randais. Tai ypač vengtina padų srityje, nes čia susiformavę randai būna skausmingi. Tai itin retai taikomas karpų gydymo metodas.

Prieš ir po karpų gydymo

 

 

Sužinokite, kokios yra karpų šalinimo kainos.

Puslapio navigacija:

 1. Kas yra karpos
 2. Rizikos
 3. Kaip užsikrečiama žmogaus papilomos virusu?
 4. Karpų tipai ir požymiai
 5. Karpų gydymas
 6. Karpų šalinimo kainos
Mūsų privalumai
 • Konsultuoja medicinos mokslų daktaras, onkodermatologas, (2001 m. - 2012 m.) dirbęs Vilniaus universiteto onkologijos institute, Viktoras Sidorovas, apgynęs daktaro disertaciją tema: „Odos melanomos prognozinių ir prediktyvinių faktorių tyrimas“;
 • Aleksandras Mordas - gydytojas chirurgas, onkologas, lazerinės medicinos specialistas. Puikiai išmanantis visus diagnostikos ir gydymo metodus. Dirba nuo 2006 m. Nuo 2007 m. Lietuvos Lazerinės medicinos draugijos narys. Taip pat dirba ir dr. E. Aukštuolienė, E. Zubrickienė, R.Šidlauskienė.
 • Lazerinio centro gydytojai specializuojasi diagnozuojant ankstyvą odos vėžio formą (stadiją): vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo taikyti siaskopiją apgamų ištyrimui ir ankstyvos melanomos diagnostikai. Jau tūkstančiai pacientų įvertino mūsų centro darbo kokybę bei atvyksta pas mus reguliariai (profilaktiškai) pasitikrinti;
 • Kadangi taikome visus dažniausius odos vėžio gydymo metodus – parinksime efektyviausią rezultatą suteiksiančią paslaugą;
 • Konsultaciją pas dermatologą dėl odos ligų galite įsigyti internetu: PIRKTI KONSULTACIJĄ
 • Kodėl verta? Perkantiems konsultaciją internetu taikoma 5% nuolaida.

GALITE SUSISIEKTI SU MŪSŲ CENTRAIS:

Vilniuje Klaipėdoje