Konsultacijai registruokitės telefonu arba internetu
Perkant konsultaciją internetu taikome 5% nuolaidą: rinktis paslaugas

Vilnius
+370 5 205 26 06
+370 659 57933
Klaipėda
+370 46 344343
+370 659 57976

Kontaktinis dermatitas

Kontaktinis dermatitas yra odos uždegimas, atsirandantis, kai dirginanti medžiaga liečia odą ir sukelia arba iritacinę (dirginančią), arba alerginę reakciją. Pagal tai, kokia reakcija sukeliama, kontaktinis dermatitas yra skirstomas į dvi rūšis – alerginį ir iritacinį. Kontaktinis dermatitas yra dažniausia profesinė odos liga (85-95 procentai iš visų profesinių odos ligų), ypač dažnas kirpėjų bei manikiūrininkių tarpe. Manoma, kad bendras sergamumas kontaktiniu dermatitu populiacijoje siekia nuo 2 iki 6 proc.

Kaip atsiranda kontaktinis dermatitas?

Jei dermatitas alerginis – bėrimų atsiradimui įtakos turi imuninė sistema. Kiekvieną kartą susidūrusi su alergenu, žmogaus imuninė sistema galvoja, kad yra puolama ir pradeda gintis, t.y. gaminti antikūnus, todėl pasireiškia simptomai. Pirmo kontakto metu bėrimų nebūna, tuo metu žmogus sensibilizuojasi - įsijautrina ir pagamina atminties ląstelių, kad kitą kartą susidūrus su tuo pačiu alergenu oda galėtų gintis.

Dažniausiai alergines reakcijas gali sukeltiodos gaminiai (cheminės medžiagos naudojamos odai išdirbti, dažyti - paruošti), nikelis (metalas, kurio yra juvelyrikos dirbiniuose ar sagose, diržų sagtyse), lateksas, plaukų dažai ar kitos plaukų formavimo priemonės, kvapai ir Peru balzamas, esantis muiluose, šampūnuose, kvepaluose ir kitose kosmetinėse priemonėse. Taip pat kai kurie tepami vaistai, augalai ir t.t.

Jei dermatitas iritacinis, imuninė sistema bėrimų atsiradimui įtakos neturi. Jie atsiranda dėl tiesioginio dirginančio medžiagos poveikio jūsų odai. Iritacinį dermatitą gali sukelti vanduo (ilgalaikis poveikis), rūgštys ar šarmai, detergentai, organiniai tirpikliai ir pan. Pavyzdžiui, iritacinis bėrimas gali atsirasti vietose, kur oda liečiasi su etiketėmis ar dėl nudegimų.

Kaip pasireiškia kontaktinis dermatitas?

Iritacinio ir alerginio kontaktinio dermatito simptomai panašūs. Oda po sąlyčio su dirginančia ar alergizuojančia medžiaga parausta, patinsta, atsiranda niežėjimas, šlapiavimas. Gali atsirasti pūslelių, žaizdelių ar šašelių. Ilgai kasant oda gali sustorėti ir pradėti pleiskanoti. Dažniausiai simptomai išnyksta po 1-3 savaičių, nutraukus kontaktą su medžiaga. Skirtumai nėra žymūs - iritacinė reakcija dažniausiai atsiranda po mažiau nei 12 valandų po kontakto su dirginančia medžiaga ir bėrimai atsiranda tik toje vietoje, kur buvo medžiagos kontaktas su oda. Alerginės reakcijos atsiranda vėliau, nei iritacinės, po 12-72 valandų (išskyrus pirminę sensibilizaciją, kurios trukmė dažniausiai yra 7-10 dienų). Skirtingai nei iritacinio dermatito metu, alerginio dermatito bėrimai gali išplisti ir į tas odos vietas, kurios neturėjo tiesioginio kontakto su alergenu.

Kaip nustatomas kontaktinis dermatitas?

Kontaktinis dermatitas diagnozuojamas konsultacijos metu, apžiūrėjus odą ir detaliau išsiaiškinus galimas bėrimų atsiradimo priežastis. Norint atskirti ar tai yra alerginis dermatitas ir kokia medžiaga jį sukėlė, daromi alerginiai mėginiai. Dažniausiai atliekami lopo testai – mėginiai lėto tipo alerginėms reakcijoms nustatyti. Ant nugaros yra klijuojami lapeliai su dažniausiais alergenais, jie laikomi 48 val. Po to nuimama ir vertinama po 48, 72 ir 96 valandų, žiūrima, ar toje vietoje, kur lapeliai buvo priklijuoti atsirado bėrimai.

Kaip gydomas kontaktinis dermatitas?

Kadangi simptomai atsiranda dėl kontakto su dirginančia medžiaga, pagrindiniai gydymo principai būtų pašalinti sukeliančią medžiagą ir gydyti atsiradusį odos uždegimą. Labai svarbu yra užtikrinti odos struktūros vientisumą, ją drėkinti ir apsaugoti nuo kitų dirginančių medžiagų. Pirmas dienas gali būti skiriami tepami steroidų turintys kremai. Šios medžiagos sumažina uždegimą, paraudimą ir niežėjimą. Jei bėrimai yra išplitę alerginiam kontaktiniam dermatitui gydyti gali būti skiriami antihistamininiai vaistai. Esant labai sunkioms būklėms gydytojas gali skirti geriamų kortikosteroidų.

Sužinokite, kokios yra kontaktinio dermatito gydymo kainos.

PUSLAPIO NAVIGACIJA:

  1. Kas yra kontaktinis dermatitas
  2. Kaip atsiranda kontaktinis dermatitas?
  3. Kaip pasireiškia kontaktinis dermatitas?
  4. Kaip nustatomas kontaktinis dermatitas?
  5. Kaip gydomas kontaktinis dermatitas?
  6. Kontaktinio dermatito gydymo kainos

 

Mūsų privalumai
  • Kontaktinį dermatitą gydo Dr. E. Aukštuolienė, E. Zubrickienė, R.Šidlauskienė.
  • Konsultaciją pas dermatologą dėl odos ligų galite įsigyti internetu: PIRKTI KONSULTACIJĄ
  • Kodėl verta? Perkantiems konsultaciją internetu taikoma 5% nuolaida.

GALITE SUSISIEKTI SU MŪSŲ CENTRAIS:

Vilniuje Klaipėdoje