Odos vėžio prevencija

Odos vėžys –  tai labiausiai paplitusi vėžio rūšis. Odos vėžį išgydyti yra lengviau nei kitų organų vėžio tipus, kadangi tai nesunkiai pastebimas bei diagnozuojamas navikas (priešingai negu vidaus organų piktybinis susirgimas), bet gydymo sėkmę labiausiai nulemia ankstyva ligos diagnostika ir tinkamai parinktas gydymo metodas. 

  • Bazalioma (sinonimai- bazalinių ląstelių karcinoma, bazinių ląstelių karcinoma, pamatinių ląstelių karcinoma)
  • Odos plokščialąstelinė karcinoma
  • Melanoma

Dažniausiai pasitaiko iš pamatinių (bazinių) epitelio ląstelių išsivystęs navikas, kuris vadinamas bazalioma. Bazalioma sudaro apie 70 proc. visų odos vėžio atvejų. Šis navikas sudarytas iš pakitusių epidermio (išorinio odos sluoksnio) pamatinio sluoksnio ląstelių. Gera žinia ta, jog bazalioma niekada neduoda metastazių į kitus vidaus organus. Užtat navikas auga invaziniu būdu į greta esančius audinius ir struktūras, tad tokiu būdu pažeidžiami greta esantys organai (jeigu bazalioma nediagnozuojama ir negydoma laiku).

Retesnė forma (apie 20 proc. visų odos vėžio atvejų) yra plokščialąstelinis vėžys, sudarytas iš pakitusių ląstelių, vadinamų keratinocitais. Šios ląstelės taip pat priklauso epidermio sluoksniui, tačiau yra išsidėsčiusios aukščiau už pamatines ląsteles, kurioms pakitus formuojasi bazalioma.

Trečia ir rečiausia forma – melanoma. Melanoma – tai pavojingiausia odos liga, piktybiškiausia odos vėžio forma, kuri sudaro apie 10 proc. odos vėžio atvejų. Melanomą sudaro piktybiškai pakitusios pigmentinės odos ląstelės, vadinamos melanocitais. Kuo vėliau nustatoma ligos diagnozė, tuo blogesnė išgyvenamumo prognozė. Melanoma yra pati agresyviausia odos vėžio forma, todėl geriausi gydymo rezultatai pasiekiami, kai liga nustatoma anksti.

Odos vėžiu dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, moterys dažniau nei vyrai ar vaikai. Atskirti odos vėžį padeda tam tikri, specifiniai odos darinio simptomai. Vėžio simptomai pasireiškia skirtingai, priklausomai nuo odos vėžio tipo (o kartu ir jį sudarančių ląstelių).

Kokie yra pagrindiniai odos vėžio simptomai?

Odos vėžio pirmieji požymiai – tai dėmės ar mazgeliai odoje, kurie laikui bėgant pradeda didėti, pradeda keistis jų forma, spalva. Būtent tada, kai pastebite pirmuosius simptomus, kuomet darinys didėja, keičiasi bei įgauna netaisyklingą formą, spalvą, darosi nesimetriškas, ima niežėti skaudėti, reikėtų sunerimti ir kreiptis į specialistą konsultacijos dėl diagnostikos bei gydymo paskyrimo.

Pagrindiniai odos vėžio simptomai yra šie:

  • išopėjęs odos mazgelis ar mazgas;
  • opelė su gelsvu šašu;
  • odos mazgelis su voleliu;
  • kremzlės kietumo odos mazgelis;
  • odos gruoblėtumas;
  • padidėję greta esantys (sritiniai) limfmazgiai;
  • infekuota opa- ilgai neužgyjanti žaizdelė, kuri gali pakraujuoti, retkarčiais pūliuoti, o laikui bėgant ir didėti.

Kiti svarbūs odos vėžio požymiai:

  • Netaisyklingų kraštų apgamas, ypač, jei dar ir apgamo spalva nevienoda (t. y., apgame yra 3 spalvų kombinacija), nevienodas paviršiaus reljefas
  • Ilgai negyjanti opa
  • Kraujuojantis, niežtintis apgamas
  • Didėjantis apgamas
  • Apgamas, keičiantis savo spalvą, formą, paviršiaus reljefą

Svarbu atkreipti dėmesį, jos odos vėžys gali atsirasti nebūtinai tose kūno vietose, kurios gavo daugiausiai saulės ultravioletinių spindulių. Kartais navikų atsiranda ir delnų, padų srityse bei kitose dažniausiai rūbais pridengtose kūno srityse. Be to, odos vėžys gali susiformuoti ir iš prieš tai sveikai atrodžiusios odos, o nebūtinai tik iš apgamo.

Laiku ligai užbėgti už akių padeda tai, kai pacientai savarankiškai 1 kartą per mėnesį patys apsižiūri savo apgamus. Svarbu apžiūrėti ir tokias vietas kaip delnai, padai, pažastys, užausio sritys ir kitas sunkiau matomas kūno vietas (galite paprašyti namiškių, kad padėtų). Be to, reikia atkreipti dėmesį tiek į esamus apgamus (ar jie nekinta), tiek ir į naujus odos darinius. O pastebėjus bet kokį, kad ir mažiausią įtarimą keliantį odos darinį, nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju specialistu.

Koks yra odos vėžio gydymas?

Odos vėžio gydymas ir jo būdai bei galimybės priklauso šių veiksnių:

  • odos vėžio rūšies;
  • odos vėžio stadijos;
  • konkretaus gydymo metodo šalutinio poveikio;
  • paciento sveikatos būklės, amžiaus;
  • naviko dydžio, formos, vietos.

Pagrindinis odos vėžio gydymo būdas – tai chirurginė operacija, kuomet navikas pašalinamas sveikų audinių ribose. Dažniausiai chirurginis gydymas atliekamas vietinės nejautros sąlygomis. Apgamas pašalinimas chirurgiškai, žaizda susiuvama, uždedamas tvarstis. Pašalintas apgamas iškart išsiunčiamas histologiniam tyrimui, kad mikroskopu būtų įvertintos jį sudarančios ląstelės. Po operacijos reikalingi reguliarūs perrišimai. Siūlai dažniausiai pašalinami 10- 12 dienų po operacijos. Maždaug per tiek laiko gaunamas ir apgamo histologinio tyrimo atsakymas. Tolesnė paciento gydymo ir stebėjimo taktika aptariama individualiai su pacientu, priklausomai nuo histologinio tyrimo rezultatų. Tuomet, pagal poreikį nusprendžiama ir tolesnė paciento gydymo ir stebėjimo taktika, pvz.:

  • Reguliarūs kontroliniai vizitai pas gydytoją stebint dėl darinio atsinaujinimo, naujų piktybinių darinių atsiradimo;
  • Bendri ir specifiniai kraujo tyrimai;
  • Instrumentiniai tyrimai (pvz., krūtinės ląstos rentgenograma, vidaus organų echoskopija ir kiti tyrimai pagal konkrečią situaciją).

Odos vėžio gydymas lazeriu

Alternatyvus odos vėžio gydymo būdas – gydymas lazeriu arba fotodinamine terapija. Lazerinio gydymo metu, siauras, didelio intensyvumo šviesos spindulys panaikina išoriniame odos sluoksnyje atsiradusius ikivėžinius darinius. Retesniais atvejais odos vėžio gydymui atliekama krioterapija, kuomet nedideli ir paviršiniai odos navikai šalinami šaldant. Na, o chemoterapinis gydymas gali būti taikomas tuomet, kai yra išplitusios melanomos atvejis, t. y. į limfmazgius ar kitus vidaus organus išplitęs vėžys. Prieš tai būtinas detalus ištyrimas, skiriami specifiniai laboratoriniai kraujo tyrimai bei vaizdiniai (instrumentiniai) tyrimai siekiant įvertinti naviko išplitimą (metastazes).

Odos vėžio požymiai

Pirmieji požymiai yra labai apgaulingi, o jų pobūdis priklauso nuo vėžio rūšies bei stadijos. Pirmiausia reikėtų atsižvelgti bei atkreipti dėmesį į odos pokyčius. Labai dažnai odos vėžys turi panašius požymius:

  • žaizdelė arba dėmė ant odos, kuri neužgyja net per keturias savaites;
  • spuogas arba žaizdelė ant odos (juos dažniausiai niežti, skauda, kartais jie apsitraukia šašu arba net ir kraujuoja ilgiau nei keturias savaites);
  • išopėję odos ploteliai, kurie atsiranda dėl neaiškios priežasties ir negyja ilgiau nei keturias savaites.

Pagrindinė priežastis, kuri lemia odos vėžio atsiradimą yra ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai bei tam tikras žmogaus pigmentinis tipas. Taip pat ir deginimasis soliariumuose bei chemikalų naudojimas pramonėje.

Jeigu pastebite pirmuosius požymius arba bent vieną iš jų, kuomet:

  1. odos darinys didėja;
  2. odos darinys keičiasi bei įgauna netaisyklingą formą;
  3. odos darinys pakeičia spalvą;
  4. odos darinys darosi nesimetriškas;
  5. odos darinį niežti bei ima skaudėti.
  6. Vertėtų sunerimti ir kreiptis į specialistą pagalbos dėl diagnostikos bei gydymo paskyrimo, nes tik tinkamai paskirtas gydymas gali užkirsti kelia tolimesniam ligos progresavimui.
  7. Mūsų klinikoje gydytojai atlieka svarbius odos vėžio diagnostikos tyrimus:
  8. dermatoskopinį tyrimą;
  9. siaskopinį tyrimą;
  10. odos biopsiją;
  11. histologinį tyrimą;
  12. citologinį bei kitus tyrimus.

Taigi, jeigu pastebėjote, kad darinys didėja, keičiasi, įgauna netaisyklingą formą, spalvą, darosi nesimetriškas, niežti bei ima skaudėti, kraujuoti, ilgai negyja, kreipkitės į gydytoją specialistą, kuris atliks jums būtinus tyrimus, diagnostiką bei paskirs patį efektyviausią gydymo metodą.

Odos vėžio prevencija

Daugumoje atvejų odos vėžio lengviau išvengti negu jį gydyti. Pateikiame rekomendacijas, kurių laikymasis apsaugo odą nuo žalingų UV spindulių poveikio ir mažina tikimybę susirgti odos vėžiu.

Būkite pavėsyje. Saulė aktyviausia tarp 10 ir 14 valandos, todėl tuo metu venkite eiti į lauką. Prisiminkite: jeigu Jūsų šešėlis yra trumpesnis už Jūsų ūgį, reikia eiti į pavėsį.

Tinkama apranga: ilgų rankovių marškiniai ir kelnės iš lengvo audinio, plačiabrylė skrybėlė, akiniai nuo saulės.

Apsauginis kremas nuo saulės: plataus spektro, atsparus vandeniui, SPF 30 (o dar geriau SPF 50).

Svarbu:

  • Užtepti pakankamą kremo kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės linkę naudoti per mažą kiekį apsauginio kremo nuo saulės. Suaugusiems pakankamas apsauginio kremo nuo saulės kiekis yra maždaug 30 ml (2 valgomieji šaukštai).
  • Kremu tepkitės kaskart eidami į lauką, net ir esant debesuotai dienai.
  • Kremu turi būti išteptos visos saulei atviros kūno vietos.
  • Plataus spektro apsauginiai kremai nuo saulės apsaugo ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių.
  • Kremas turi atitikti odos tipą: gelio konsistencijos priemonės riebios odos savininkams, o turintiems sausą odą tinka losjonai.
  • Pakartotinai pasitepkite kremu kas 2 valandas, po maudynių ar suprakaitavus.

Venkite odos nudegimų. Būkite atsargūs prie vandens telkinių, smėlio ir snieguotoje aplinkoje. Šios terpės atspindi žalingus saulės spindulius, taigi didina nudegimų tikimybę.

Nesinaudokite soliariumu.

Jeigu norite įdegusios odos, verčiau naudokite savaiminio įdegio priemones.
Reguliariai apžiūrėkite savo odą, bent 1 kartą per mėnesį. Pastebėję įtarimą keliančių pakitimų, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją dermatologą.

Net jei neturite nusiskundimų, 1 kartą per metus rekomenduojama profilaktinė gydytojo dermatologo apžiūra.
Odos įdegis rodo, kad oda jau yra pažeista. Kiekvieną kartą būdami natūralioje saulės šviesoje ar degindamiesi soliariume, dar labiau žalojate savo odą. Kaupiantis pažeidimams, oda greičiau sensta, didėja odos vėžio tikimybė.

Plačiau apie apsauginius kremus nuo saulės galite paskaityti skyreliuose „Apsauga nuo saulės“, „Kaip teisingai teptis kremus nuo saulės“.

Lazerinis centras teikia aukštos kokybės specifines paslaugas, dirba geriausi gydytojai dermatologai, mokslų daktarai, todėl suteiksime Jums kokybiškas paslaugas ir paskirsime tinkamiausia bei efektyviausią gydymą.

Iškilus klausimams ar neaiškumams galite skambinti: +370 659 57933, +370 659 57976

Šias paslaugas teikiantys specialistai

Dr. Eglė Aukštuolienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Dr. Viktoras Sidorovas

Gydytojas onkodermatologas
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius | Klaipėda

Registruotis trending_flat

Edita Zubrickienė

Gydytoja dermatovenerologė.
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Rūta Šidlauskienė

Gydytoja dermatovenerologė
chat

Lietuvių k. | Anglų k. | Rusų k.

location_on

Klaipėda

Registruotis trending_flat

Aleksandras Mordas

Gydytojas chirurgas - onkologas
chat

Lietuvių k. | Rusų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Domantas Stundys

Plastinės chirurgijos gydytojas
chat

Lietuvių k. | Anglų k.

location_on

Vilnius

Registruotis trending_flat

Paslaugų kainos

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Eglė Aukštuolienė)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Eglė Aukštuolienė)

60

expand_more

Medicinos mokslų daktaro dermatologo konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

140

expand_more

Pakartotinė medicinos mokslų daktaro konsultacija (Dr. Viktoras Sidorovas)

100

expand_more

Mokslų daktaro apžiūra (Dr. Viktoras Sidorovas)

60

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

80

expand_more

Apžiūra (Edita Zubrickienė)

60

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Edita Zubrickienė)

70

expand_more

Gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo dermatologo konsultacija (Rūta Šidlauskienė)

70

expand_more

Apžiūra (Rūta Šidlauskienė)

60

expand_more

Gydytojo chirurgo konsultacija (Aleksandras Mordas)

80

expand_more

Pakartotinė chirurgo konsultacija (Aleksandras Mordas)

70

expand_more

Apžiūra (Aleksandras Mordas)

60

expand_more

Gydytojo plastikos chirurgo konsultacija (Domantas Stundys)

80

expand_more

Pakartotinė gydytojo plastikos chirurgo konsultacija (Domantas Stundys)

70

expand_more

Apžiūra (Domantas Stundys)

60

expand_more