Kineziterapeuto profesija

Turbūt daugelis yra ne kartą patyrę įvairių traumų ar skausmų ir dėl to susidūrę su kineziterapeutu. Turbūt kiekvienas žino, kam reikalingas kineziterapeutas. Kineziterapeutas – tai asmuo, kuris savo pacientus gydo fiziniais pratimais, su tikslu sugrąžinti, koreguoti ar adaptuoti ligos ar traumos pažeistas judėjimo funkcijas.

Kineziterapeuto profesija nėra lengva, nes kineziterapeutai tiria pacientus, įvertina jų pajėgumą ir fizines ypatybes. Taip pat nustato funkcinius sutrikimus bei juos gydo. Dažniausiai kineziterapeutai dirba savarankiškai, individualiai arba grupėse tam tikrose sveikatos priežiūros įstaigose. Kineziterapeuto profesija reikalauja daug fizinių pastangų, kantrybės, ištvermės, vidinio nusiteikimo, stengiantis pacientus nuteikti darbui optimistiškai.

Pagrindinis ir pats svarbiausias tikslas kineziterapijoje yra kineziterapeuto gebėjimas išklausyti pacientą, nustatyti kineziterapinę diagnozę, tinkamai pritaikyti gydymą bei jį įgyvendinti, stengiantis pasiekti pačių geriausių rezultatų. Kineziterapeutas turėtų pasižymėti tokiomis pagrindinėmis asmenybės savybėmis – tai kantrybė, gebėjimas susikaupti, esant sunkumams kontroliuoti ir save, ir pacientus, nuoširdumas, švelnumas, atsakingumas bei ištvermė.

Teikiant kineziterapeuto paslaugas siekiama maksimalaus asmens funkcinio atstatymo. Pagrindiniai kineziterapeutų tikslai yra užkirsti kelią neįgalumui ar jį sumažinti, o sergančiuosius ir neįgaliuosius stengtis integruoti į visuomenę.

Kineziterapeuto darbas pradedamas, kai tik žmogus suserga. Sergantysis turi būti informuojamas apie reabilitacijos priemones. Jo artimieji taip pat turi būti šio proceso dalyviai. Reabilitacijos priemonės turi būti naudojamos kompleksiškai, nepertraukiamai. Taip pat reikia nuolat vertinti kineziterapinio gydymo efektyvumą. Jokiais būdais negalima izoliuoti paciento nuo kolektyvo.

Kineziterapeutas savo darbo metu, gydydamas pacientus, taiko įvairias kineziterapines priemones tokias, kaip:

  • įvairūs kineziterapiniais pratimai (koordinacijos, pusiausvyros ir t.t.);
  • aktyvios, pasyvios mankštos;
  • žaidimai;
  • normuotas ėjimas;
  • įvairūs treniruokliai pagal ligą, traumą, negalią;
  • raumenų elektrostimuliavimas;
  • pratimai baseine, plaukimas ir kt.

Taip pat kineziterapeutai moko pacientus naudotis ortopedinėmis priemonėmis ir įvairia kompensacine technika. Kineziterapeuto teikiamos paslaugos yra svarbios kiekvienam, kuris susiduria su trauma, skausmais (pvz., nugaros, sąnarių ir pan.), fiziniu neįgalumu ir t.t.

Kiekvieno kineziterapeuto pareigos yra teikti profesionalias kineziterapijos paslaugas, bendradarbiauti su kitais asmens bei visuomenės sveikatos priežiūros specialistais (reabilitologais, ergoterapeutais, slaugytojais reabilitacijai, psichoterapeutais, socialiniais darbuotojais, įvairių specialybių gydytojais konsultantais ir pan.). Taip pat gerbti pacientų teises bei jų nepažeisti, laikytis profesinės etikos principų ir pan.

Taigi, kineziterapeuto profesija nėra lengva, tačiau kiekvienam, susidūrusiam su tam tikromis problemomis ir praleidus nemažai laiko kineziterapeuto kabinete, tampa aišku, ką veikia šios profesijos atstovai.