Kodėl slenka plaukai vyrams

Plaukai yra vienas ryškiausių organizmo būklės rodiklių. Todėl jiems nusilpus, ėmus lūžinėti, būtina papildomai pasirūpinti sveikata. Vyrams plaukai yra linkę slinkti dažniau nei moterims ir taip yra dėl to, kad vyrai yra linkę į plikimą.

Plaukų augimo ciklą sudaro trys fazės, t. y. aktyvaus augimo, pereinamoji bei ramybės.

Vyrų aktyvaus plaukų augimo fazė tęsiasi net keletą metų. Pereinamojoje fazėje plaukas sustoja augti, bet neiškrenta, t. y. neišslenka. Ši fazė tęsiasi tik apie dvi savaites. Ramybės fazėje (ji trunka 5 – 6 savaites), plauko folikule pradeda formuotis naujas plaukas, o jos pabaigoje iškrenta senas plaukas. Vyrams dažniausiai pasitaiko androgeninis plikimas (pagrindinė vyrų plaukų retėjimo bei plonėjimo priežastis). Vyrų plaukai plonėja ir retėja negreitai, labai pamažu. Pirmiausia plaukai pradeda retėti kaktos šonuose. Tada prasideda viršugalvio srities plikimas ir galų gale atsiranda plikė. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad genetinis polinkis plikti tiesiogiai priklauso nuo testosterono poveikio plaukų folikulo ląstelėms.

Trūkstant maisto medžiagų plaukai tampa sausi, lėčiau auga, tampa negyvybingi ir šviesesni bei praretėja. Šie pakitimai atsiranda, kuomet organizme trūksta cinko, geležies ir esant baltymų trūkumui. Taip pat yra ir lizdinis vyrų plikimas. Vyrams pradeda slinkti plaukai ir nuplinkama dėl autoimuninio plauko folikulo pažeidimo. Plaukai išslenka ir susilieja į didesnius nuplikimo plotus. Šis plikimas dažnai būna sergant atopiniu dermatitu, astma ir kitomis ligomis. Taip pat ir turint skydliaukės problemų. Tuomet vyrai kenčia psichologiškai.

Pagrindinės vyrų plaukų slinkimo priežastys – tai didelis nuovargis, stresas, netinkama mityba, nemiga bei skydliaukės ligos ir kitos ligos, turinčios įtakos plaukų slinkimui. Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas vyrams gali sukelti visišką nuplikimą. Į gydytoją dermatologą derėtų kreiptis jeigu:

  • galvos oda gausiai pleiskanoja;
  • niežti galvos odą;
  • intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2 – 3 mėnesius;
  • atsiranda galvos odos paraudimas;
  • atsiranda pūlinukai;
  • pasireiškia išplikimo židiniai.

Vyrams norint išvengti plaukų slinkimo reikėtų subalansuoti savo mitybą, sureguliuoti darbo bei poilsio rėžimą. Taip pat derėtų stengtis vengti stresų ir daugiau laiko skirti sau bei poilsiui. Ypač labai svarbu vartoti baltymais praturtintą maistą, kuriame gausu amino rūgščių, kurios yra reikalingos keratino sintezei.