Rankų, delnų prakaitavimas

Dažnai mus kankina „drėgnų, šlapių rankų“ problema, kai sveikinantis su kolega ar draugu delną tiesiog nemalonu paduoti. Šis jausmas ne vienam puikiai pažįstamas. Taigi, kodėl prakaituoja delnai? Ar suaugusiems ir vaikams jie prakaituoja vienodai?

Delnai prakaituoja kiekvienam iš mūsų, tačiau maždaug vienam iš šimto žmonių rankos prakaituoja itin stipriai. Už delnų prakaitavimą, lygiai kaip ir už veido paraudimą, atsakinga vegetacinė (autonominė) nervų sistema. Ji nepaklūsta mūsų pageidavimams ir veikia nepaisydama mūsų norų. Delnų prakaitavimas gali būti susijęs ir su nerimu. Kartu su prakaitavimu gali pasireikšti veido paraudimas ar net drebulys.

Suaugusio žmogaus rankų delnai prakaituoja rečiau nei vaiko: kūdikio delnų prakaito liaukutės dar nebrandžios, todėl prakaitas būna intensyvesnis ir vaikutis gali greitai perkaisti. Gausus rankų delnų prakaitavimas gali būti paveldimas – vieni žmonės prakaituoja daugiau, kiti – mažiau. Prakaitas gaminamas nuolat, tačiau skiriasi jo kiekis. Pavyzdžiui, vaikui rankų delnai prakaituoja labiau šiltuoju metų laiku, kuomet didžiąją laiko dalį jis pralaidžia bėgiodamas, žaisdamas judrius žaidimus ir pan.

Pagrindinės delnų prakaitavimo priežastys, ypač vaikams, gali būti:

  • Vitamino D stoka (reikėtų sunerimti, jei nuo vaiko delnų sklinda rūgštokas kvapas, nes tai gali būti rachito pradžia).
  • Jautri nervų sistema (jaudulys, išgąstis, stiprios teigiamos emocijos).
  • Peršalimas, užkrečiamos ligos (medžiagų apykaitos ligos, kuomet trūksta kalcio, lėtinis sinusitas, tonzilitas ir kt. ligos).

Suaugusiems rankų delnai dažniausiai prakaituoja tuomet, kada jaučiamas nerimas, nuolatinė įtampa, stresas. Taip pat prakaitavimui įtakos turi vartojami vaistai, ligos, alkoholis ir net aštrus, netinkamai pasirinktas maistas.

Rankų delnų prakaitavimo gydymas ir rekomendacijos:

Rankų prakaitavimą galima gydyti vaistais. Taip pat galima leisti botulino toksiną. Botulino toksinas veiksmingai sumažina prakaitavimą, nes blokuoja acetilcholiną. Botulino toksino poveikis trunka nuo keturių iki aštuonių mėnesių. Jei prakaituojama gausiai, gydymą reikia pakartoti.

Botulino toksino leisti negalima nėštumo metu, jei yra laktacija, hemofilija, raumenų – nervų sistemos ligos, lokali odos infekcija injekcijos vietoje, vartojami antibiotikai bei įvairios lėtinės ligos.

Gausiam delnų prakaitavimui gydyti, taip pat, galima taikyti jonoforezę. Neskausmingos ir efektyvios procedūros metu naudojama speciali įranga, kuri generuoja žemos įtampos elektros srovę, slopindama prakaito liaukų veiklą.

Jeigu kasdienė rankų delnų higiena namų sąlygomis neveiksminga ir delnai nuolat būna drėgni, reikėtų kreiptis į gydytoją specialistą.